O autorze
Historyk sztuki, historyk, pisarz, badacz przeszłości i nauczyciel akademicki. Jestem uzależniony od pisania, czytania, sztuki, podróży i sportu. Chcę tu pisać przede wszystkim o sztuce, ale też o nauce, polityce i prawie.

Oficjalna strona: www.adamszymanski.com.pl

Prezent kochanki dla króla Anglii. Historia pewnej papierośnicy

"Niebieska papierośnica z diamentowym wężem" to jedno z najpiękniejszych dzieł Fabergé wykonanych w stylu secesyjnym. Jest unikalna, piękna i ma też niezwykłą historię, w której jest królewski romans, wielka miłość i zemsta kochanki

Kochanka króla Edwarda VII i jej niezwykły prezent
Historia tej papierośnicy jest naprawdę niezwykła. Nie wiemy kiedy dokładnie została zaprojektowana, najprawdopodobniej stało się to około 1905 roku. W 1908 roku została sprzedana w sklepie Fabergé w Londynie. Kupiła ją Lady Alicja Keppel, oficjalnie jedna z wytwornych dam londyńskiego towarzystwa, a prywatnie kochanka króla Anglii Edwarda VII.
Lady Keppel kupiła papierośnicę, by dać ją w prezencie królowi Edwardowi VII. Okazją była dziesiąta rocznica poznania się Edwarda i Alicji, a tym samym dziesiąta rocznica początku płomiennego romansu króla i pięknej arystokratki.

Królewski romans
Gdy się poznali w 1898 roku, ona miała 29 lat i jej urodę podziwiała cała Anglia, Edward miał wtedy 56 lat i nadal był "tylko" następcą tronu. W 1901 roku Edward został wreszcie królem Anglii, a Alicja Keppel jedną z jego licznych oficjalnych kochanek. Jednak wśród metres władcy zajmowała miejsce wyjątkowe. Keppel miała duży wpływ na Edwarda VII, który związek z nią utrzymywał aż do swojej śmierci. Jej wyjątkowa pozycja spowodowała, że była szczególnie znienawidzona przez królową angielską Aleksandrę.
Prezent został przez króla przyjęty. Nie znamy reakcji królowej Aleksandry, ale późniejsze losy papierośnicy wskazują, że wiedziała od kogo Edward dostał to niezwykłe dzieło i raczej się jej to nie podobało.

Wygnanie królewskiej kochanki z Anglii
Nie ma wątpliwości, że prezent był dowodem przyjaźni i uczuć Alicji Keppel do Edwarda VII. Niestety król zmarł w maju 1910 roku, a wraz z jego śmiercią zakończyła się niezwykła kariera królewskiej kochanki.
W 1911 roku królowa Aleksandra ostentacyjnie zwróciła papierośnicę pani Keppel. Pani Keppel otrzymała również wiadomość, że nie jest mile widziana w Anglii. Wkrótce też, Alicja wraz z mężem opuściła Londyn. Najpierw rodzina wyjechała w podróż na Daleki Wschód, a później osiadła we Włoszech. Alicja Keppel nigdy już do Anglii nie wróciła, ale to nie kończy historii niezwykłej papierośnicy.


Wielki skandal, miłość i abdykacja
Dwadzieścia pięć lat później, w 1936 roku, wnuk Edwarda VII, król Edward VIII abdykował, aby poślubić kobietę z gminu i do tego rozwódkę, Wallis Simpson. Jego czyn wstrząsnął całym ówczesnym światem. Oto król Anglii zrezygnował z władzy i korony dla kobiety, którą kochał.
Na wieść o tym Alicja Keppel zrobiła coś niezwykłego. Zapakowała papierośnicę i posłała ją w prezencie królowej Marii, żonie kolejnego króla Anglii, Jerzego VI.
Wspaniała, wyzwolona kobieta o nieposkromionym temperamencie dokonała zdumiewającej manifestacji i zemsty, czyniąc jedno z dzieł wykonanych przez Fabergé symbolem zmian społecznych i wyzwolenia kobiet.
W ten oto sposób niezwykłe dzieło wykonane przez Fabergé ponownie znalazło się w zbiorach królewskich w Londynie. Tym razem papierośnica już tam została. Pikanterii tej całej historii dodaje również fakt, że Alicja Keppel jest prababką Kamilii żony księcia Karola. To się nazywa złośliwość i przewrotność historii.

"Papierośnica z diamentowym wężem"
Papierośnica z diamentowym wężem to arcydzieło stylu secesyjnego. W dorobku pracowni Fabergé jest to dzieło bardzo wyjątkowe, zachwycające urodą, delikatnością i klasą artystyczną.
To wspaniały przykład sztuki złotniczej. Powierzchnia papierośnicy pokryta jest niebieską emalią guilloche i wspaniałą inkrustacją diamentową. Połączenie kolorów niebieskiego i białych diamentów jest wyjątkowo eleganckie. Wijący się po powierzchni papierośnicy wąż tworzy dekoracyjny ornament. Mimo dekoracyjności dzieło jest proste i harmonijne. Nie ma w nim krzykliwości i przesady typowej dla złotnictwa epoki edwardiańskiej, jest natomiast umiar i elegancja typowa dla dzieł Faberge.
Papierośnica jest wykonana ze złota, emalii i diamentów. Ma typowe rozmiary dla tego rodzaju przedmiotów. Jej długość wynosi zaledwie 9,6 cm. Dzieło znajduje się w obecnie w zbiorach królowej Elżbiety II w Royall Collection w Londynie i stanowi najpiękniejszą ozdobę tej kolekcji.

Więcej o arcydziełach Fabergé czytaj w książce: Faberge. Historia i arcydzieła, Opole 2014.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...